از گل ویستریا (پیچ گلیسین) چه می‌دانید؟ + مردمک

0 32

از گل ویستریا (پیچ گلیسین) چه می‌دانید؟ + مردمک

گل‌های ویستریا یا پیچ گلیسین، درختچه‌ای بالارونده به ارتفاع ۳ تا ۷ متر است که به خاطر گل‌های خوش بویی که دارد بسیار محبوب است. هر برگ گیاه ویستریا تعدادی برگچه دارد که به صورت جفتی حول محور سنبله قرار می‌گیرند. خوشه‌های این گل زیبا بین ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر رشد کرده و در طیف رنگ خیره‌کننده‌ای از رنگ‌های آبی و بنفش موجود هستند، گرچه گاهی این گیاه گل‌هایی به رنگ صورتی و سفید هم می‌دهد. در پاییز گل‌های ویستریا جای خود را به میوه‌های غلاف‌دار می‌دهند. در این مطلب با راهنمای نگهداری از این گیاه بسیار زیبا همراه شما هستیم.

نکته: پیچ گلیسین گیاهی سمی است و اگر این گیاه را دارید، مراقب کودکان و حیوانات خانگی خود باشید. تمام قسمت های گیاه پیچ گلیسین حاوی یک گلیکوزید به نام wisterin است که در صورت بلعیدن باعث بروز اسهال و استفراغ خفیف تا شدید در کودکان می‌شود.

گل ویستریا (پیچ گلیسین)

گونه‌های گل ویستریا

از سه گونه اصلی این گیاه، دو گونه متعلق به چین و ژاپن و دیگری متعلق به آمریکا است.

ویستریای ژاپنی (Wisteria floribunda)

این گیاه در اوایل قرن ۱۹ به آمریکا برده شد و از آن زمان یکی از محبوب‌ترین گیاهان پرورشی میان مردم آمریکا و سراسر جهان است. گل‌های معطر به رنگ آبی متمایل به بنفش و ارغوانی متمایل به آبی نماد زیبای این گل ژاپنی هستد. 

ویستریای چینی (Wisteria sinensis)

این گیاه زیبا تا صد سال هم زنده می‌ماند. این گونه‌های آسیایی ویستریا گیاهانی قوی هستند که از طریق ساقه‌های رونده پخش می‌شوند. گل‌های یاسی تیره یا ارغوانی روشن و معطر  نماد این گل زیبای چینی هستند.

ویستریای آمریکایی (Wisteria frutescens)

این گیاه کوچک‌تر از گونه‌های آسیایی است اما شباهت بسیار زیادی نیز از نظر ظاهری به گونه‌های آسیایی دارد. هر چند در گونه‌های آسیایی ویستریا، پوست غلاف‌ها کرک دار است، اما در گونه آمریکایی پوست غلاف‌ها صاف و نرم است.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب گل رز برای باغ و باغچه

گل ویستریا

نگهداری از گل ویستریا

این گیاه درختچه‌ای نسبتا بزرگ است و نیاز به فضای زیادی برای نگهداری آن دارید. مراقب باشید که از تکیه گاهی سنگین و محکم استفاده نکنید تا بتواند وزن سنگین و حجیم این گیاه را تحمل کند. در مراحل ابتدایی رشد گل ویستریا می‌توانید از گلدان استفاده کنید اما به طور کلی نگهداری و پرورش پیچ گلیسین در گلدان توصیه نمی‌شود و بهتر است دو جفت از گل ویستریا بگیرید تا هر کدام بتوانند تکیه‌گاه دیگری شوند. نکات زیر برای نگهداری از گل ویستریا ضروری هستند:

۱- گل ویستریا در مکان آفتا‌ب‌گیر به خوبی رشد می‌کند اما اگر منزل شما در جایی است که آفتاب شدیدی در بعد از ظهر می‌تابد، بهتر است گیاه خود را در مکانی بکارید که در بعد از ظهرها آفتاب‌گیر باشد.

۲- زهکشی خاک این گیاه باید مناسب باشد. این گیاه به خاک‌های لومی با زهکش مناسب نیاز دارد و خاک‌های سنگین را نمی‌پسندد. خاک کمی اسیدی برای این گیاه بسیار مناسب است.

۳- هفته‌ای یک بار آبیاری گل ویستریا کافی است و آبیاری خاصی نیاز ندارد. این گیاه خشکی را به خوبی تحمل می‌کند و به رطوبت فراوان حساس است.

۴- گل ویستریا در مناطق سردسیر (حتی تا منفی ۶ درجه) بهترین رشد خود را دارد و از پرورش این گیاه در مناطق گرم و مرطوب خودداری کنید. 

۵- کودهایی که درصد بالایی فسفر دارند، بهترین کود برای تغذیه پیچ گلیسین هستند. از آنجا که گل ویستریا از گیاهان تثبیت‌کننده نیتروژن است، پس برای تغذیه گلیسین از کودهای حاوی نیتروژن استفاده نکنید. فصل بهار و به خصوص اوایل این فصل بهترین زمان برای کوددهی گل ویستریا است. 

۶- برای هرس ویستریا دقت کنید که گونه‌های آسیایی گلیسین به هرس منظم سالیانه (یک بار در زمان گلدهی و یک بار در اواخر زمستان) نیاز دارند. گونه آمریکایی گلیسین به هرس کمتری نیاز دارد.

سوالات متداول درباره گل ویستریا

آیا می توان از گل ویستریا در دسته گل یا گل آرایی استفاده کرد؟

گل های ویستریا انتخابی زیبا و چشمگیر برای تزیین دسته گل هستند و معمولا با مراقبت مناسب تا یک هفته دوام می آورند.

اگر گل ویستریای من شکوفا نشد چه کنم؟

این مسئله احتمالا نتیجه مراقبت بیش از حد یا کم از گل‌های ویستریا است. مطمئن شوید که بیش از حد کوددهی نکنید و هرس منظم و روتین را انجام دهید. مراقب باشید کود نیتروژن‌دار به گیاه ندهید تا در معرض مقدار زیادی از نیتروژن قرار نگیرد.

گل ویستریا چه زمانی شکوفا می شود؟

گیاهان ویستریا معمولاً در بهار و اوایل تابستان شکوفا می‌شوند. 

چه گیاهانی بهتر است نزدیک گل ویستریا کاشته شوند؟

کلماتیس یکی از بهترین گیاهان برای نگهداری در کنار گل ویستریا است. شرایط نگهداری این دو گیاه یکسان است و حتی می‌توانید آنها را به‌اندازه‌ای نزدیک هم بکارید که تکیه‌گاه هم باشند. ترکیب گل‌های صورتی کلماتیس مونتانا با گل‌های آبی و بنفش گل ویستریا ترکیبی بسیار انرژی بخش و زیبا است. 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در انتهای همین مطلب با ما و کاربران محترم سایت ستاره به اشتراک بگذارید.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.