بیماری های گیاه آپارتمانی فردوس | ریشه یابی و چگونگی درمان این گیاه نور دوست + مردمک

0 64

بیماری های گیاه آپارتمانی فردوس | ریشه یابی و چگونگی درمان این گیاه نور دوست + مردمک

گیاهان مقاوم و سخت جان معمولا گیاهان پر طرفداری هستند. در این میان فردوس به دلیل نگهداری آسان و قیمت مناسب به یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب تبدیل شده است. اگر از گل فردوس به خوبی مراقبت کنید و نکات نگهداری آن را رعایت کنید معمولا به بیماری دچار نمی‌شود.

اما به هرحال عوامل مختلفی ممکن است سلامت گیاه فردوس را تحت تاثیر قرار دهد، به خصوص که فردوس گیاه نور دوستی است و ممکن است این موضوع را درنظر نداشته باشید. در ادامه به بررسی مشکلات این گیاه می‌پردازیم.

مشکلات و بیماری‌های گیاه فردوس

پژمرده شدن برگ‌ها

پژمرده شدن گیاه آپارتمانی فردوس
پژمرده شدن گیاه فردوس

دلایل متعددی مانند شرایط محیطی نامناسب، تغییرات دما، جابجایی گلدان، دریافت نور کم و یا زیاد می‌تواند عامل پژمرده شدن فردوس باشد. همچنین آبیاری بیش از اندازه، تعویض گلدان اگر آبیاری این گیاه بیش از حد نیازش باشد و گلدان گیاه فاقد زهکش مناسبی باشد باعث پژمردگی برگ‌های آن خواهد شد.

اگر گیاه را در مکانی قرار دهید که تبادل هوا صورت نگیرد و یا مکانی تنگ و کوچک برای نگهداری آن در نظر بگیرید گیاه شما به سرعت پژمرده خواهد شد. همچنین اگر هنگام تعویض گلدان مهارت نداشته باشید و باعث جدا شدن خاک‌های اطراف ریشه شوید ممکن است به گیاه آسیب زده و سرعت پژمرده شدن آن را چند برابر نمایید.

برای سرحال شدن دوباره گیاه ابتدا باید علت پژمرده شدن گیاه فردوس را پیدا کنید و بعد به تناسب برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید.

زرد شدن برگ‌ها

گیاه مقاوم فردوس
گیاه آپارتمانی مقاوم فردوس

اگر مشاهده کرده که برگ‌های پایینی و پیر گیاه کم کم زرد شده و می‌ریزند به دلیل فقیر بودن خاک است. باید گیاه را طبق دستورالعمل با کود تغذیه کنید. اگر زرد شدن و ریزش برگ‌ها شدید است و از قسمت‌های مختلف گیاه اتفاق می‌افتد احتمالا مشکل در آبیاری است.

با آبیاری بیش از اندازه ممکن است ریشه گیاه ازبین رفته و پوسیده باشد. گیاه فردوس به خاکی نیاز دارد که زه‌کشی مناسبی داشته باشد و آب بتواند به راحتی تخلیه شود. در صورتی که خاک این گیاه بیش از حد خیس بماند یا به راحتی آب را تخلیه نکند دچار پوسیدگی ریشه و ساقه خواهد شد.

در این حالت بایستی ریشه را چک کنید و و یا آبیاری کم و خشکی کشیدن گیاه می تواند علت ریزش برگ گل فردوس باشد.

رشد علفی

گیاه دو رنگ آپارتمانی فردوس زیبا
گیاه دو رنگ آپارتمانی فردوس

بلند شدن بیش از حد ساقه و فاصله گرفتن برگ‌ها نشان دهنده کمبود نور گیاه است. در این حالت باید گلدان را به محیط پرنورتری منتقل کنید تا نور کافی دریافت کند. پس برای پرپشت شدن گل فردوس لازم است گیاه نور کافی داشته باشد.

ریزش برگ‌ها

گیاه پرطرفدار آپارتمانی فردوس
گیاه پرطرفدار فردوس

یکی از اصلی ترین عواملی که باعث ریزش برگ‌های فردوس می شود شوک ناشی از جابه جایی گیاه است. گیاه به محیط خودش عادت می‌کند و وقتی مکان آن را تغییر می‌دهید دچار تنش شده و برگ‌ها شروع به ریزش می‌کنند.

در صورت بروز این مشکل نباید خیلی نگران بود. فردوس هم مثل هر گیاه دیگری بعد از یک مدت به محیط جدیدش عادت می کند و ریزش برگ ها متوقف می شود. تغییرات دمایی یکی دیگر از عوامل ریزش برگ گل فردوس است.

علت دیگر این مساله ممکن است به خاطر اختلاف دما، کمبود یا زیادی رطوبت، آب دادن با آب سرد یا پوسیدگی ریشه باشد.

بهتر است دمای آبی که به گیاه می‌دهید معتدل باشد، ریشه‌های آسیب دیده را جدا کنید و از قارچ‌کش‌های مناسب استفاده کنید.

سوختن برگ‌ها

مشکلات گیاه آپارتمانی فردوس
مشکلات گیاه فردوس

این گیاه به نور کامل نیاز دارد اما باید مواظب بود تا این نور به صورت مستقیم و شدید به گیاه نرسد. نور مستقیم و شدید می‌تواند باعث تغییر رنگ در برگ‌ها یا سوختن آن شود. در این صورت باید سریعا گلدان را به مکانی با نور غیرمستقیم ببرید تا از سوختن بیشتر برگ ها جلوگیری شود.

گیاه آپارتمانی زیبا و مقاوم فردوس
گیاه زیبا و مقاوم فردوس

آفت‌ها

از آنجایی که این گیاه سمی است و در صورت بلعیده شدن توسط حیوانات و یا لمس با بدن انسان منجر به التهاب می‌شود. آفات زیادی وجود دارد که رغبت به حمله کردن به این گیاه را ندارند، اما بعضاً ممکن است توسط بعضی از آفات صدماتی به این گیاه وارد می‌شود.

کنه قرمز، شپشک آرد آلود و مگس سفید از جمله آفت‌هایی هستند که می‌توانند سلامت این گیاه را به خطر می ‌اندازد. شما می‌توانید برای دفع آنها از سم‌های آفت کش مناسب طبق دستورالعمل استفاده کنید.

آیا شما از گیاه فردوس در منزل خود نگهداری می‌کنید؟ چه بیماری‌ها و مشکلاتی داشته است؟ لطفا تجربیات و نظرات خود را درباره این گیاه با ما به اشتراک بگذارید.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.