جومونگ کیست؟ | حقایقی درباره افسانه جومونگ از واقعیت تا سریال + مردمک

0 41

جومونگ کیست؟ | حقایقی درباره افسانه جومونگ از واقعیت تا سریال + مردمک

اگر شما هم از طرفداران سریال جومونگ هستید شاید برایتان جالب باشد که بدانید سریال افسانه جومونگ براساس یک واقعیت تاریخی ساخته شده‌است. اما همه سریال واقعیت ندارد و با تخیل نویسنده پردازش شده است. واقعیت آن است که جومونگ و گوگوریو، بخشی از تاریخ باستان شبه جزیره کره را به خود اختصاص داده‌اند، اما آگاهی ما در این باره، آن‌قدر محدود است که نمی‌توان درباره‌اش با جزئیات سخن گفت.

سریال مشهور «جومونگ» که توسط بنگاه پخش «منهوا» در کره‌جنوبی، تهیه و منتشر شده و مورد استقبال ایرانی‌ها قرار گرفته است. در این سریال تنها برخی اسامی با منابع محدود تاریخی همخوانی دارد و آن‌چه در این مجموعه شاهد هستید، بخشی مربوط به تراوش‌های ذهنی نویسنده سریال و نیز، گزیده‌هایی از گزارش‌های افسانه‌مانند باقی مانده از دوران باستان کره است.

جومونگ کیست؟

دانگ میونگ سئونگ وانگ یا چومو با نام پسامرگ چومو مقدس (تولد در ۵۸ قبل از میلاد؛ مرگ در ۱۹ قبل از میلاد) که به اسم زمان تولدش جومونگ معروف است، بنیانگذار پادشاهی گوگوریو در سال ۳۷ ق.م بوده است. مردم گوگوریو او را به عنوان یک خدا-شاه پرستش می‌کردند.

چومو در اصل یک لغت عامیانه در بویو برای یک کماندار عالی بود که بعدها نام او شد. او معمولاً به‌عنوان جومونگ توسط ادبیات چینی مختلف از جمله کتاب‌های تاریخی نوشته شده توسط چی شمالی و تانگ ثبت می‌شد. این نام در نوشته‌های بعدی از جمله سامگوک ساگی و سامگوک یوسا به کار برده شد. در مقطعی از زمان قبل از گردآوری سامگوک ساگی (۱۱۴۵)، عنوان چومو به دانگ‌میونگ قوی تغییر کرد که به معنای واقعی کلمه به پادشاه قوی درخشان شرق ترجمه شد.

نام‌های دیگر او عبارتند از چومونگ، جونگمو، ناکامو یا تومو. در سامگوک ساگی با نام خانوادگی گو به نام جومونگ ثبت شد و همچنین با نام‌های جونگهه  یا سانگهه نیز شناخته می‌شد.

گوگوریو در میان سه پادشاهی کره، شمالی‌ترین آنها محسوب می‌شد و بخش‌هایی از منچوری و کره شمالی امروزی را در بر می‌گرفت. در لوح سنگی گوآنگ گائتو از او با نام چومووانگ به معنی پادشاه چومو و در دو کتاب تاریخی سامگوک ساگی و سامگوک یوسا از او با نام جومونگ و عنوان گو یاد شده‌است.

بیشتر بخوانید: سرنوشت سوسانو و دو پسرش بعد از مرگ جومونگ چه شد؟

بنیانگذاری گوگوریو

سرانجام جومونگ به خاطر حسادت پسران گوموا و تحقق آرزوی ژنرال هموسو که نجات پناهندگان چوسان قدیم (گوجوسان) بود، مجبور به ترک دانگ بویو شد.

هنگامی که جومونگ به رودخانه رسید، از قبل برای خود و همراهانش قایق‌هایی آماده کرده بود و با آنها به آن طرف رودخانه رفتند. در همین هنگام دائه‌سو (ولیعهد دانگ بویو) نیز در تعقیب جومونگ بود که به محض رسیدن به لب رودخانه متوقف شد، زیرا قایقی برای رفتن نمانده بود. (بر طبق افسانه‌ای، وقتی جومونگ هنگام فرار با اسبش به رودخانه‌ای خروشان رسید، لاک‌پشتها و جانوران آبزی بر سطح آب آمده و برای عبورش، پلی ایجاد کردند.)

منطقه گوگوریو

قلمرو پادشاهی گوگوریوی جومونگ، سرانجام توسعه پیدا کرد و به یک قدرت بزرگ منطقه‌ای تبدیل شد. گوگوریو به مدت ۷۰۵ سال باقی‌ماند و در این مدت ۲۸ پادشاه از خانواده سلطنتی گو بر آن حکمرانی کردند تا این‌که نیروهای متحد تانگ-شیلا به آن حمله کردند و باعث سقوط امپراطوری گوگوریو شدند، امروزه فرزندان جومونگ از لقب گو در نام خانوادگی خود استفاده می‌کنند.

گوگوریو (۳۷ ق. م-۶۶۸ م) که با نام گوریو نیز شناخته می‌شود، یک پادشاهی کره‌ای بود که در شمال و مرکز شبه جزیره کره و بخش‌های جنوبی و مرکزی منچوری داخلی و خارجی قرار داشت. گوگوریو عضوی فعال در کشمکش قدرت برای کنترل شبه‌جزیره کره بود و همچنین ازطریق امور خارجی با حکومت‌های همسایه در چین و ژاپن ارتباط داشت. گوگوریو توسط بسیاری از مورخان به عنوان یک امپراتوری توصیف می‌شود.

سامگوک ساگی که متنی برجای مانده از قرن ۱۲ در گوریو می‌باشد، تصریح می‌کند که گوگوریو در سال ۳۷ قبل از میلاد توسط شاهزاده ای از بویو که با نام دونگ‌میونگ به سلطنت رسید، تأسیس شده بود.

گوگوریو تا زمان شکست از اتحاد شیلا و تانگ در سال ۶۶۸ که به دلیل آشفتگی طولانی مدت و درگیری داخلی که بعد از مرگ یون گه سومون حادث شده بود، یک امپراتوری قدرتمند و یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های شرق آسیا بود. بعد از سقوط آن، قلمرو گوگوریو بین شیلای متحد و سلسله چینی تانگ تقسیم شد.

نام گوریو که شکل مختصر شدهٔ گوگوریو می‌باشد، به عنوان نام رسمی در قرن پنجم میلادی اتخاذ شد و به عنوان ریشه نام لاتین korea شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: چهره متفاوت بازیگر نقش جومونگ در ۵۲ سالگی

اولین پادشاه 

در سال ۳۴ قبل از میلاد، جولبون سئونگ، اولین شهر پایتخت گوگوریو، همراه با قصر امپراطوری تکمیل شد. ۴ سال بعد و در سال ۲۸ قبل از میلاد، جومونگ ژنرال بوویئوم را جهت تسخیر پادشاهی اوکجه فرستاد. در طی همان سال مادر جومونگ، یوها، در قصر دانگ بویو درگذشت و برای او مراسم خاکسپاری‌ای در حد یک ملکه گرفتند، در حالی که فقط یک صیغه سلطنتی بود. جومونگ پیک فرستاده و هدایای فراوانی جهت قدردانی از سخاوت پادشاه گوموا، برای او ارسال نمود.

 در سال ۱۹ قبل از میلاد، همسر اول جومونگ، یه‌سویا همراه پسرش، یوری، دانگ بویو را ترک کردند و وارد گوگوریو شدند. یه‌سویا، ملکه شد و سوسانو همسر دوم جومونگ به علت فشارهای وارده و همچنین ترس از موقعیت پسرانش در آینده گوگوریو تصمیم به ترک آنجا گرفت.

سوسانو، گوگوریو را همراه دو پسرش و تعدادی از مردم ترک کرد و آنها را به سمت جنوب شبه جزیره کره، مکانی که در حال حاضر کره جنوبی در آن قرار دارد، رهبری کرد. جومونگ اولین پسرش یوری را به عنوان ولیعهد معرفی نمود و او را وارث تاج و تخت کرد.

مرگ جومونگ

جومونگ در سال ۱۹ قبل از میلاد، در سن ۳۹ سالگی درگذشت. دربارهٔ مرگ او فرضیه‌های بسیاری وجود دارد که از مهم‌ترین آن می‌توان به عفونت دست چپ او بر اثر شمشیری زهرآگین در جنگ با امپراطوری هان اشاره کرد. شاهزاده یوری که ولیعهد نیز بود، پدرش را در یک قبر هرمی شکلی به نام مقبره شاه جومونگ (Temple of King Dongmyeong) دفن نمود و پس از مرگ به او نام چومو سئونگ وانگ را اهدا نمود.

 آرامگاه جومونگ در کره شمالی کنونی واقع است.

نکات تکمیلی

اگر به سال حکومت و تولد جومونگ دقت کنید، به ۱۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد که این یعنی جومونگ در حدود ۲۰۰۰ سال پیش زندگی می‌کرده است. پس شکل و شمایل قصرها و لباس‌ها و تجهیزات نظامی به این شکل نمی‌توانسته باشد.

به نظر شما چقدر این سریال به واقعیت نزدیک بود؟ پیشنهادات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.