روش کاربردی تمیز کردن بخور سرد | مراقب کپک های داخل دستگاه بخور باش! + مردمک

0 25

روش کاربردی تمیز کردن بخور سرد | مراقب کپک های داخل دستگاه بخور باش! + مردمک

سطح رطوبت ایده آل در خانه باید بین ۳۰ تا ۵۰ درصد باشد و با سردتر شدن هوا، این میزان رطوبت کاهش می‌یابد. بنابراین خرید یک دستگاه بخور سرد برای خانه عالی است.

البته بهتر است بدانید دستگاه بخور سرد باید همیشه تمیز باشد تا به درستی کار کنند. هنگامی که دستگاه بخور با خاک یا کپک مسدود شود؛ ممکن است کیفیت هوای داخل خانه را سمی‌تر کند.

دستگاه بخور سرد چیست؟

تمیز کردن دستگاه بخور
دستگاه بخور سرد

دستگاه بخور سرد دستگاهی است که با ایجاد فشار هوای مرطوب و تصفیه شده، بخار آب را وارد جو خانه می‌کند تا هوای خانه مرطوب شود. در زمستان به دلیل روشن کردن سیستم‌های گرمایشی هوای خانه خشک شده و تنفس سخت‌تر می‌شود؛ به همین دلیل دستگاه بخور برای رفع این مشکل عالی است.

مزایای استفاده از دستگاه بخور سرد

یک روش بسیار کارآمد برای افزایش رطوبت هوا دستگاه بخور است. با این دستگاه شما می‌توانید مانع از بیماری خود و فرزندانتان شوید. علاوه بر این در صورت بیماری میزان سرفه‌های خشک را کاهش می‌دهد.

هوای خشک خروپف را تشدید می‌کند. استفاده از دستگاه بخور در شب برای افزودن رطوبت به هوا به کاهش برخی مشکلات خواب مانند خروپف کمک خواهد کرد.

علاوه بر این استفاده از یک دستگاه بخور برای افزایش آبرسانی پوست خشک و خارش عالی است.

در نهایت گیاهان آپارتمانی که در شرایط مرطوب رشد می‌کنند به یک دستگاه بخور نیاز دارند.

بیشتر بخوانید: فواید و معایب استفاده از دستگاه بخور سرد و گرم چیست؟

بهترین روش برای تمیز کردن دستگاه بخور

تمیز کردن بخور
تمیز کردن دستگاه بخور

دستگاه بخور سرد ممکن است به دلیل استفاده زیاد و عدم تمیز کردن آن دچار کپک و باکتری شود. به همین دلیل است که باید در زمان مناسب و با روش‌های درست آن را تمیز کنید. 

از آنجایی که مراحل تمیز کردن ممکن است بر اساس نوع دستگاه بخور شما متفاوت باشد، اما به طور کلی می‌توان از مراحل زیر استفاده کرد.

هر چند وقت یکبار باید دستگاه بخور را تمیز کنید؟

حداقل یک بار در هفته، دستگاه بخور خود را خاموش کنید و تمیز کنید.

 آب راکد برای رشد باکتری‌ها عالی است و دستگاه شما را کثیف کرده و باکتری‌ها به هوا بازمی گردند و این خطرناک است. هر بار که از دستگاه بخور خود استفاده می‌کنید آب تازه اضافه کنید و وقتی آن را خاموش می‌کنید آب باقی مانده را خالی کنید.

وسایل لازم برای تمیز کردن دستگاه بخور

تمیز کردن دستگاه بخور
وسایل تمیز کردن دستگاه بخور
  • سرکه سفید
  • دستکش
  • وایتکس یا همان مایع سفید کننده
  • حوله
  • یک برس کوچک و نرم، مانند مسواک

هرگز سفید کننده و سرکه را با هم ترکیب نکنید، زیرا این کار می‌تواند گاز سمی ایجاد کند.

دستگاه بخور سرد و گرم هر دو به روش یکسانی تمیز می شوند، اگرچه ممکن است برخی از بخش‌های آن متفاوت باشند. برخی از برندها نیز ممکن است قسمت‌هایی داشته باشند که قابل شستشو در ماشین ظرفشویی باشند.

بیشتر بخوانید: مقایسه دستگاه بخور سرد و گرم

گام اول: دستگاه بخور را از برق بکشید و آب آن را خالی کنید.

تمیز کردن دستگاه بخور
کشیدن از برق

گام دوم: در مخزن، یک تا دو فنجان سرکه سفید رقیق نشده بریزید و آن را به اطراف بچرخانید.

تمیز کردن دستگاه بخور
ریختن سرکه در مخزن
تمیز کردن دستگاه بخور
ریختن سرکه در پایه

گام سوم: مخزن پر از سرکه را روی پایه قرار دهید. بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند.

گام ۴: سرکه را از مخزن و پایه خالی کرده و از یک برس کوچک و نرم برای تمیز کردن شکاف‌ها استفاده کنید. برای قسمت‌های کوچک‌تر مانند درپوش، از یک پارچه یا اسفنج آغشته به سرکه سفید استفاده کنید. اگر دستگاه بخور دارای یک سوپاپ در کف مخزن است، دکمه رها کردن را به صورت دستی فشار دهید تا سرکه از آن عبور کند.

تمیز کردن بخور
تمیز کردن دستگاه بخور

گام ۵: تمام بخش‌ها را کاملاً بشویید، در هوا بگذارید تا خشک شود، سپس دوباره سرهم کنید.

تمیز کردن دستگاه بخور
خشک کردن

می‌توانید از محلول سفید کننده به جای سرکه یک بار در ماه استفاده کنید تا تمیزسازی عمیق‌تر باشد و باکتری‌ها و کپک‌ها ریشه کن شوند.

برای این کار باید در یک گالن آب یک قاشق چای خوری سفید کننده کلر مایع ترکیب نمایید. از ریختن سرکه در این ترکیب خودداری کنید.

روش تمیز کردن فیلتر دستگاه بخور

بهتر است از تمیز کردن فیلتر دستگاه بخور خودداری کنید. حتی اگر به آرامی این کار را انجام دهید؛ فیلتر به راحتی آسیب می‌بیند. اگر کثیف شده، بهتر است آن را تعویض کنید.

بنابراین شما خیلی آسان می‌توانید در عرض یک ساعت دستگاه بخورتان را تمیز کنید و دیگران نگران رشد کپک درون آن نباشید.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.