معنی و داستان ضرب المثل زدی ضربتی ضربتی نوش کن + مردمک

0 62

معنی و داستان ضرب المثل زدی ضربتی ضربتی نوش کن + مردمک

شاید همه ما ضرب المثل زدی ضربتی ضربتی نوش کن را برای یکبار هم که شده شنیده‌ایم. ضرب المثلی که ما را یاد قوانین نیوتن می‌اندازند به این معنی که هر عملی را عکس العملی است. هنوز مشخص نیست که داستان و ریشه این ضرب المثل از کدام شاعر و اشعار گرفته شده است. اما می‌توان مثل‌های زیادی بیان کرد که این ضرب المثل دقیقا آن عمل را بیان می‌کند.

این ضرب المثل مشابه سخن صامتی بروجردی است که می‌گوید:

بلی (صامت) سزای جنگ جنگ است
کلوخ انداز را پاداش سنگ است

یعنی باید جنگ را با جنگ پاسخ داد و نمی‌توان در برابر هر حرکتی ساکت شد.

ضرب المثل زدی ضربتی ضربتی نوش کن
ضرب المثل زدی ضربتی ضربتی نوش کن

معنی ضرب المثل زدی ضربتی، ضربتی نوش کن

همانطور که گفته شد این ضرب المثل معادل کنش و واکنش فیزیک است.

  • یعنی اگر ضربه ای به دیگری بزنی، آنها حق دارند تلافی کنند. پس نباید ناراحت بشوی!
  • به کسی می گویند که حرف نادرستی به دیگری زده، یا دعوا کرده کتکی زده، یا طعنه ای به دیگران زده که در همه حالات بقیه عوضش را در می آوردند. به اصطلاح می گویند: چیزی که عوض داره گله نداره! یعنی خودت شروع کردی خودتم باید تحمل کنی!
  • این ضرب المثل را در هنگام دعوا هم استفاده می کنند. مثلا کسی به شوخی یا جدی کتکی به دوستش می زند او هم عوضش را در می آورد و این مَثل را بعدش می گوید!
  • این ضرب المثل فقط برای ضربه فیزیکی به کار نمی‌رود. حتی اگر کسی حرف ناسزایی گفته باشد و پاسخی مانند خودش بشنود بازهم این ضرب المثل برای آن صادق است.

حضرت مولانا در مثنوی معنوی خود نیز بیتی ماشبه این ضرب المثل آورده است:

پس خداعی را خداعی شد جزا
کاسه زن کوزه بخور اینک سزا

خداعى را خداع جزا بودن: برگرفته است از آیه «إِنَّ اَلْمُنافِقِینَ یُخادِعُونَ اَللَّهَ وَ هُوَ خادِعُهُمْ: همانا منافقان (به گمان خود) خدا را فریب می‌دهند و او آنان را فریب می‌دهد.»

ضرب المثل زدی ضربتی ضربتی نوش کن در واقع به خواننده این مطلب را می‌رساند که هر بدی به هر انسانی کنیم در همین دنیا جوابش را می‌گیریم، گاهی هم همان کسی که در حقش بدی و ظلم کرده‌اید، خودش از شما انتقام کاری که کردید را می‌گیرد.

مثلا دو نفر که دوست و شریک یکدیگر هستند، اگر سعی کنند شریک خود را دور بزنند و باعث ضرر و زیانش شوند، هرکسی آن فرد را ببیند و یا همان شریکش از کار او مطلع شود و آزرده خاطر شود، ممکن است از همین ضرب المثل برای او استفاده کند.

بیشتر بخوانید: ضرب المثل آستین نو بخور پلو چه داستان و معنایی دارد؟

داستان برای ضرب المثل زدی ضربتی ضربتی نوش کن

در روزگاری نه چندان دور زن و شوهری پس از عروسیشان منزلی را اجاره کرده بودند. روزها از پی هم گذشت و نزدیک به موعد قرارداد اجاره خانه‌شان رسید. آن‌ها نتوانستن با صاحبخانه برای ادامه اجاره به توافق برسند و تقاضای پول پیشی که در دست او بود را کردند.

صاحبخانه از این کار طفره رفت. مرد جوان با مشورت همسرش علیه صاحبخانه شکایتی را تنظیم کرد و برای او فرستاد. صاحبخانه با دیدن پیامک ابلاغیه به شدت بر افروخته شد و با افرادی که در این زمینه مهارت داشتند مشورت کرد. او نیز علیه مستاجر شکایت نامه ای تنظیم کرد و پیامکی با مضمون زدی ضربتی ضربتی نوش کن و جواب تلنگر مشت است برایش فرستاد.

این کنش و واکنش بین صاحبخانه و مستاجر ادامه داشت و هر دو مبالغ سنگینی را متضرر شدند.

از این داستان می‌توان نتیجه گرفت که همیشه نباید جواب ضربه را با ضربه‌ای دیگری داد. چرا که این حرکات تمامی نداشته و تا مدت‌ها می‌تواند ادامه داشته باشد.

آیا شما از این ضرب المثل در زندگی روزانه خود بهره برده‌اید؟ چنانچه از شاعر و ریشه ابیات احتمالی مربوط به این ضرب المثل دارید در انتهای همین مطلب با ما و دیگر کاربران ستاره به اشتراک گذارید.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.