چیستان | اگه فکر می‌کنی باهوشی بگو این چه جانوریه؟ + مردمک

0 16

چیستان | اگه فکر می‌کنی باهوشی بگو این چه جانوریه؟ + مردمک

چیستان از گونه‌های کهن ادب شفاهی است که بعدها به ادبیات مکتوب نیز راه یافت. وجود برخی ویژگی‌های ادبیات شفاهی را می‌توان در برخی چیستانهای مکتوب نیز مشاهده کرد. برخی از چیستانهای ادب مکتوب‌، که ساخت و پرداختی ساده و روشن، و قالب و معنایی فهم‌پذیر برای عام داشتند، از زبان و قلم شاعران به میان تودۀ مردم راه یافته، و بر زبان مردم کوچه و بازار درآمده‌اند.

در واقع چیستان سوالی است معماگونه که ذهن خواننده را به چالش می‌کشد. در ادامه با یکی از این سوالات جذاب ولی مبهم همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: کدام ماشین ایرانی است که اگر آن را وارونه بخوانیم، میوه خواهدشد؟

چیستان تشخیص جانور

یك معما از تو پرسم ای حكیم پر هنر

پای او مانند اره

شیر سینه

اسب سر

مور چشم

مار دم

كركس پر

عقرب شكم.

نیم پر شد پر تهی، یعنی چه چیز

بیشتر بخوانید: اون چیه که می‌تونی با دست چپ بگیریش اما با دست راستت نه؟

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

نیمی از زمان شما گذشت. آیا جانوری با ویژگی‌های گفته شده وجود دارد؟

.

.

.

.

.

.

بیشتر بخوانید: آن كدام درنده است كه آدم سرش را می‌خورد؟

پاسخ چیستان تشخیص جانور

جانور مورد نظر ما ملخ است. به نظر شما ملخ با ویژگی‌های گفته شده در چیستان مطابقت دارد؟ لطفا برای ما نظرات خود را درباره این چیستان در انتهای همین مطلب یادداشت نمایید. این چیستان یکی از چیستان‌های جذاب قدیمی بود که با چیستان‌های امروزی کمی متفاوت است. ولی این را در ذهن داشته باشید که چیستان و سوالات معماگونه همگی برای بهبود نحوه فکر کردن طراحی شده‌اند. 

به نظر شما حل روزانه چیستان و به طور کلی معما چه اثراتی بر مغز و ذهن ما خواهد گذاشت؟

از یک نظر، همه‌ی انواع معما مهارت‌های شناختی را ارتقا می‌دهند، از تفکر فضایی گرفته تا زبان و استدلال کردن. با این حال، از برخی انواع معما می‌توان برای فعال کردن قسمت‌های خاصی از مغز استفاده کرد.

دنبال آرامش هستید؟ تحقیقات نشان داده، به خصوص حل پازل ممکن است به آرام شدن و کاهش اضطراب تان کمک کند.

بیشتر بخوانید: پر داره ولی پرنده نیست پا داره ولی انسان نیست!

معما‌ها هم نیمکره‌ی راست مغز را فعال می‌کنند و هم نیمکره‌ی چپ آن را. در این حالت، قوه‌ی تخیل تان به همراه قوه‌ی استدلال یا قوه‌ی محاسبه تان فعال می‌شود. حافظه هم وارد کار می‌شود، به خصوص در معما‌هایی که پایه و اساس آن‌ها کلمات و ریاضیات است. وقتی معما حل می‌کنید همه‌ی مغزتان فعال می‌شود.

آن لحظه‌ای که بالاخره معما را حل می‌کنید را خاطرتان هست؟ این حس را به لطف جاری شدن سیلی از دوپامین در هسته اکومبنس تجربه می‌کنید، بخشی از مغز که مسئولیت پاداش و تقویت را برعهده دارد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.