۵ دلیل اصلی زرد و قهوه‌ای شدن گیاه برگ عبایی + مردمک

0 62

۵ دلیل اصلی زرد و قهوه‌ای شدن گیاه برگ عبایی + مردمک

به گیاه برگ عبایی در زبان انگلیسی گیاه آهنی (Iron Plant) می‌گویند. این یک گیاه آپارتمانی محبوب است که بومی چین و ژاپن بوده و دارای برگ‌های سبز تیره، براق و پهن با دمبرگ بلند است.

علت نامگذاری این گیاه به گیاه آهنی، این است که برگ عبایی گیاه کم توقعی است و می‌تواند به راحتی در شرایط مختلف به زیست خود ادامه دهد. این گیاه را حتی اگر مدتی رها کنید سبز و سرحال باقی می‌ماند، چرا که این گیاه دربرابر کم آبی، کم نوری و کمبود مواد مغذی و یا حتی دربرابرآفت‌ها نیز مقاومت خوبی دارد. 

از شرایط نگهداری گیاه برگ عبایی، این گیاه پرطرفدار، نیاز به نور غیر مستقیم خورشیداست و می‌تواند در سایه نیز رشد کند. نکته مهم درباره برگ عبایی توجه به مقدار نیازش به آبیاری است. این گیاه به آبیاری متوسط نیاز دارد و نباید بیش از حد آبیاری شود.

گیاه برگ عبایی
گیاه آپارتمانی برگ عبایی

برگ عبایی گیاه بسیار زیبا و وفاداری است. شما اگر کارمند هستید و یا شرایط زندگی‌تان به نحوی است که زمان رسیدگی به گل‌های آپارتمانی را ندارید، با رعایت چند نکته بسیار ساده می توانید به راحتی برگ عبایی را تا سالیان درازی در خانه خود نگهداری کنید.

اما بایستی بدانید که این گیاه آپارتمانی مقاوم نیز ممکن است در طول زمان دچار مشکلات و بیماری شود. یکی از رایج‌ترین بیماری‌ها و مشکلات برگ عبایی، تغییر رنگ برگ‌هایش به زرد یا قهوه‌ای است. در ادامه این مطلب به بررسی همه علت‌های بروز این مشکل و درمان آن می‌پردازیم.

علت زرد شدن برگ‌های گیاه برگ عبایی

۱. آبیاری بیش از حد

زرد شدن گیاه برگ عبایی
زرد شدن برگ عبایی

مهم‌ترین علت این تغییر رنگ در برگ‌ها آبیاری است. برگ عبایی نیاز به آبیاری کمی دارد. یعنی بایستی اجازه دهید تا در فاصله دو آبیاری خاک گلدان کاملا خشک شود. در غیر این صورت آبیاری بیش از حد می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه‌ها شود.

وجود رطوبت به صورت طولانی مدت در خاک ریشه‌ها را می‌پوساند و ازبین می‌برد. در نتیجه ریشه‌های پوسیده نمی‌توانند آب و مواد غذایی را به گیاه منتقل کنند، که منجر به زرد یا قهوه‌ای شدن برگ‌ها می‌شود.

برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد، حتما قبل از آبیاری با یک سیخ چوبی خاک گیاه را چک کنید تا کاملا خشک شده باشد و بعد آبیاری کنید. البته این به معنای تشنگی کشیدن گیاه نیست. و بایستی به محض خشک شدن کامل خاک به برگ عبایی آب بدهید.

برای برطرف کردن پوسیدگی ریشه بایستی از قارچکش استفاده کنید. بعد از پنج مرتبه آبیاری حاوی قارچ کش، بایستی با استفاده از کودهای تقویت ریشه، ریشه را تقویت کنید و گیاه را از مرگ نجات دهید.

۲. آبیاری کم

بی حالی گیاه برگ عبایی
بی حالی برگ عبایی

آبیاری کم نیز می‌تواند باعث زرد شدن برگ‌ها شود. گیاهان برای رشد و زنده ماندن به آب نیاز دارند. اگر گیاه شما به اندازه کافی آب دریافت نکند و خشکی بکشد، مسلم است که برگ ها بی حال می‌شوند و پس از لوله‌ای شدن به مرور شروع به زرد شدن می‌کنند. برای جلوگیری از آبیاری کم، همانطور که گفته شد خاک گیاه را چک کنید و بعد گیاه را به طور منظم آبیاری کنید.

۳. نور مستقیم خورشید

نوک سوزی گیاه برگ عبایی
نوک سوزی برگ عبایی

نور مستقیم خورشید می‌تواند باعث نوک سوزی برگ‌ها و ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی آن‌ها بشود. دقت کنید که گیاه برگ عبایی به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد، یعنی بهترین نقطه برای نگهداری آن پشت پنجره شمالی و یا محیط‌های کم‌نور خانه یا محل کار شما است.

اگر گیاه برگ عبایی شما پشت پنجره جنوبی قرار دارد بهتر است حداقل یک متر از پنجره فاصله داشته باشد.

۴. استفاده زیاد از کودها و مواد غذایی

کود دهی گیاه برگ عبایی
نحوه کود دهی گیاه برگ عبایی

بسیاری از افراد متاسفانه برای رشد سریع برگ عبایی خود از کود گیاهان آپارتمانی با دوز بالا استفاده می‌کنند. در اینجا لازم است بدانید این موضوع به شدت به گیاه آسیب رسانده و نتیجه معکوس دارد. کوددهی زیاد یکی دیگر از شایع‌ترین دلایل قهوه ای شدن نوک برگ عبایی است. پس اگر رسوبات نمک مانند را روی سطح خاک گلدان مشاهده می‌کنید، یعنی احتمالا به گیاه خود بیش از اندازه کود داده‌اید.

برگ عبایی می بایست ماهانه یکبار توسط کودهای کامل (کودهایی که هم عناصر درشت مغذی دارند و هم ریز مغذی) نظیر کود سه بیست، و کودهای فسفر بالا و پتاسیم بالا آبیاری شود.

۵. آفات و بیماری‌ها

لکه‌های قهوه‌ای روی گیاه برگ عبایی
لکه‌های قهوه‌ای روی برگ عبایی

آفات و بیماری‌ها نقش مهمی در زرد شدن یا قهوه‌ای شدن برگ‌های گیاه برگ عبایی دارند. اگر همه موارد بالا را بررسی کردید و مطمئن شدید وبرای گیاهتان به اندازه نور، آب و مواد غذایی تهیه کرده‌اید، بایستی به بررسی آفت ها در گیاه خود بپردازید.

برای این کار لازم است گیاه را به طور منظم بررسی کنید. زیر و روی برگ‌ها را به همراه خاک به دقت مشاهده کنید. با یک سیخ چوبی سطح خاک را بدون آیب زدن به ریشه زیرورو کنید. اگر آفات یا بیماری‌هایی مثل شبشک آرد آلود یا کنه روی گیاه مشاهده کردید، آن را با سم آفت کش مخصوص طبق دستور آفت کشی کنید.

در میان این آفات احتمال مبتلا شدن گیاه به کنه های عنکبوتی از همه بالاتر است. این حشرات کوچک شیره خوار هستند و به مرور زندگی برگ عبایی شما را می‌مکند و آن را نابود می‌سازند. شبکه شبکه شدن برگ ها و ایجاد حفره‌های ریزی بر روی آن‌ها نشان می‌دهد که گیاهتان به کنه‌های عنکبوتی دچار شده است.

کیاه مقاوم برگ عبایی
کیاه مقاوم و زیبای برگ عبایی

نکته؛ برای تشخیص علت زرد شدن یا قهوه‌ای شدن برگ‌های گیاه برگ عبایی؛

  • اگر برگ‌ها به طور یکنواخت زرد شده‌اند، احتمالاً علت آن آبیاری بیش از حد یا کمبود مواد غذایی است.
  • اگر برگ‌ها به طور غیر یکنواخت زرد شده‌اند، احتمالاً علت آن قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، آفات یا بیماری‌ها است.
  • اگر برگ‌ها به طور کامل قهوه‌ای شده‌اند، احتمالاً علت آن آفات یا بیماری‌ها است.
تغییر رنگ گیاه برگ عبایی
تغییر رنگ گیاه آپارتمانی برگ عبایی

نکات درمانی

  • اگر گیاه شما به دلیل آبیاری بیش از حد دچار مشکل شده است، آبیاری را متوقف کنید و اجازه دهید خاک گیاه خشک شود و از قارچکش استفاده کنید.
  • اگر گیاه شما به دلیل آبیاری کم دچار مشکل شده است، گیاه را به طور منظم آبیاری کنید.
  • اگر گیاه شما به دلیل قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید دچار مشکل شده است، گیاه را به مکانی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.
  • اگر گیاه شما به دلیل کمبود مواد غذایی دچار مشکل شده است، آن را با کود مایع متعادل تغذیه کنید.
  • اگر گیاه شما به دلیل آفات یا بیماری ها دچار مشکل شده است، آن را با سم آفات درمان کنید.

آیا شما در منزل خود برگ عبایی دارید؟ چه تجربیاتی از نگهداری این گیاه دارید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در انتهای همین مطلب با ما به اشتراک گذارید.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.