۸ گیاه حساس به دیر آب دادن | اگه یادت میره به گیاهات آب بدی اینارو نخر! + مردمک

0 182

۸ گیاه حساس به دیر آب دادن | اگه یادت میره به گیاهات آب بدی اینارو نخر! + مردمک

در ادامه این مطلب با انواع گیاهان آپارتمانی آشنا می شویم که نیاز به آبیاری زیاد دارند و در صورت خشکی کشیدن، خواهند مرد. با ما همراه باشید.

اگر شما از عاشقان نگهداری از گیاهان آپارتمانی هستید، اما شاغلید و یا زمان رسیدگی به گیاهان آپارتمانی را ندارید، بهتر است سراغ گیاهانی که نیاز به آبیاری ومراقبت زیاد دارند نروید. چرا که سرعت ازبین رفتن این گیاهان زیاد است و احساس سرخوردگی به شما می‌دهد.

گیاهانی که در ادامه معرفی می‌شوند نیاز به آبیاری مرتب و برنامه دارند و به هیچ عنوان نباید خشکی بکشند، با ما همراه باشید.

گیاهان آپارتمانی حساس به دیر آب دادن

۱. سرخس

پیشنهاد ستاره

سرخس به آبیاری نسبتاً زیادی احتیاج دارد و خاک گلدان آن نباید هیچوقت خشک باشد. از طرفی آبیاری سرخس، نباید به گونه‌ای باشد که غرقابی شود زیرا این مساله منجر به پوسیدگی گیاه خواهد شد. سرخس در زمستان به آبیاری کمتری احتیاج دارد.

در واقع وقتی یک بند ابتدایی خاک گلدان نیمه خشک شد به این گیاه آب بدهید.

۲. بنسای

ریشه‌های بنسای به دلیل هرس شدن و کوتاه شدن منظم به آبیاری زیاد حساس است اما به آبیاری منظم بعد از خشک شدن سطح خاک نیاز دارد. آبیاری گیاهان بونسای به دمای محیط وابسته است، بنابراین در فصول سرد که خاک دیرتر خشک می‌شود، آبیاری را کمتر کرده و در روزهای گرم تابستان آبیاری را بیشتر کنید.

آبیاری زیاد برای بونسای بسیار مضر است و سبب غرقاب شدن ریشه ها و از بین رفتن گیاه می‌شود.

۳. بنجامین

در روش نگهداری از بنجامین دقت داشته باشید استفاده از آب همدمای محیط برای گیاه مطلوب ترین حالت است و آب سرد برای این گیاه مضر است. برای آبیاری گیاه بنجامین بهتر است از آب جوشیده سرد شده استفاده کنید.

ابتدا آب را از قبل در جایی ساکن قرار دهید تا املاح آن ته نشین شود. قبل از هر بار آبیاری گیاه بنجامین اجازه دهید سطح خاک خشک شود.

۴. مارانتا

در طول مدت فصل رشد یعنی از بهار تا اوایل پاییز بهتر است به صورت مرتب به مارانتا آب بدهید و اجازه ندهید که خاک گیاه کامل خشک شود. هر زمان که سطح خاک در حال خشک شدن بود زمان آب دادن به آن است.

این گیاه به سرعت تشنه می‌شود و به آب نیاز دارد اما از سوی دیگر باید مراقب بیماری‌ها و قارچ‌ها نیز بود به همین خاطر نباید اجازه دهید برگ‌ها خیس بمانند یا خاک آن بیش از حد خیس باشد. کم‌آبی و آب‌دهی زیاد هر دو باعث آسیب به گیاه و زرد شدن یا ریزش برگ‌ها می‌شود.

۵. کاج مطبق

در این گیاه باید سطح خاک همیشه مرطوب باشد. در تابستان می‌توانید هر دو روز یک مرتبه آبیاری کنید و این میزان را در زمستان به هر ۱۰ روز یک مرتبه کاهش دهید. برای طراوت هرچه بیشتر این گیاه و سبز ماندن برگ‌های زیبای آن لازم است روزی یکبار با آب پاش برگ‌های گیاه به ویژه برگ‌های فوقانی آن را مرطوب نمایید.

۶. پتوس

پتوس دربرابر کم‌نوری مقاوم است، اما نسبت به کم آبی حساس است. آبیاری بیش از اندازه باعث پوسیدگی ریشه و خرابی گیاه می‌شود. لذا توصیه می‌شود تا قبل از خشک شدن نیمی از خاک، آنرا آبیاری نکنید.

معمولا در فصل تابستان هفته ای دو الی سه بار آبیاری برای گیاه مناسب است و در فصل زمستان باید آبیاری را به هفته ای یک بار کاهش دهید. اما همانطور که گفته شد، بهتر است زمانی که خاک گیاه خشک شد آنرا آبیاری کنید.

۷. پاچیرا (گیاه پول)

پاچیرای زیبا عاشق خاک مرطوب رو به خشک است. خاک و ریشه خیس اصلاً برای آن قابل تحمل نیست. به بدنه این گیاه دقت کنید، همانطور که مشخص است هرچه در طول ساقه به سمت پایین برویم، ساقه ضخیم‌تر می‌شود.

این قسمت ضخیم، قادر است که آب را برای مدت طولانی ذخیره کند و در هنگام خشکی به نقاط مختلف گیاه برساند. در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دوبار نیاز به آبیاری دارد.

۸. کروتون

کروتون همواره باید مرطوب باشد و در فصل تابستان که و بهار که فصل رشد گیاه است رطوبت کافی داشته باشد و به حدی باشد که باعث خیسی و مقدار آب زیاد در گلدان نکند. بهترین راه برای تشخیص اینکه چه موقع باید گیاه را آبیاری کرد، این است که وقتی ۱ سانتی متر از خاک خشک بود، از آب ولرم برای آبیاری و جلوگیری از شوک ریشه ها استفاده کنید.

انگشت سبابه را در خاک فرو برده و اگر در قسمت بالایی احساس خشکی داشت، به آن آب اضافه کرده و به آبیاری ادامه دهید تا قب از زمانی که آب از سوراخ پایینی گلدان جاری شود.

نظرات خود را درباره این گیاهان با ما به اشتراک بگذارید.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.